V březnovém čísle časopisu Muzikus vyšel rozhovor na téma "Jak vyrábí zesilovače Rudolf Rožďalovský". Celý článek si můžete přečíst zde. Pro zajímavost vybíráme některé pasáže:

Dnešní reportáž nás zavede do vesničky Písnice kousek od Prahy, kde v rodinném domku sídlí další firma, která má svoje nezastupitelné místo ve vývoji českých lampových kytarových aparátů. Jak už to v našich podmínkách bývá, je to firma jednoho muže - Rudolfa Rožďalovského. I když se snažil uvést do života značky jako Attack Power nebo Edward, po čase zjistil, že jeho zesilovačům stejně nikdo neřekne jinak než Rožďál. A tak jediným možným krokem bylo založit značku Rozdall.

Samozřejmě prvním zesilovačem byla kopie marshalla, ale postupem času se v jeho hlavě začaly rodit nové cesty a nápady, nová řešení... Tehdy ještě nebyly preampy se zkreslením, ta první konstrukce vlastně byla na základě Marshall Plexi. Postupem času se přidělal preamp, což vlastně vycházelo z JCM 800, ale pořád to byl jeden kanál. Poprvé na svůj zesilovač se zkreslením hrál v roce 1987 při pátém výročí Arakainu. Dál už pak vedla cesta ke dvoukanálovému zesilovači.

Samozřejmě na výsledném zvuku se podílejí muzikanti, kteří sem často chodí. Vedou se věčné debaty a provádí se porovnávání a zkoušení, až z toho brní v uších. V současné době například spolupracuje Rudolf Rožďalovský s Lubošem Andrštem, s Jaroslavem Janeckým... "Taky, a to je pro mne nejmilejší, se sem vracejí otcové po dvaceti letech se svými syny, jestli bych pro ně něco nepostavil," dozvídám se malé vyznání. Prodejem aparatury to samozřejmě nekončí a muzikanti sem mohou chodit a na zvuku či doplňcích se dále může pracovat, Rožďalovský se o ně stará, jak sám říká, až do konce života.

Vladimír Švanda
MUZIKUS, březen 2003
foto autor
zveřejněno se souhlasem redakcePrint: www.rozdall.cz Date: 19/04/2024 Time: 06:55

Programming WAMP company